blog

Workshop – vosková batika / Zápisky z cesty po Japonsku 2018

11. 06. 2018, lada
IMG_9012

Workshop – vosková batika, Kyoto, březen 2018

Jeden ze zajímavých workshopů ve starobylém Kyotu bylo batikování voskem. Podívali jsme se do starobylé rodinné dílny, která se dříve specializovala na barvení hedvábí na kimona. Tím se vysvětlila i neobvyklost, jak byla dílna postavena. Stavba byla úzká a dlouhá. To proto, že se v budově musel natáhnout celý štůček látky, který je široký asi 30 cm a dlouhý asi 12 metrů.  Jelikož o kimona již není takový zájem a výroba hedvábného kimona je nákladná, rodina, které dílna patří po několik generací, se zaměřila na jinou tradiční textilní techniku – na voskovou batiku a barvení indigem. Bohužel, tohle už jen v ranku zážitkové turistiky. Ale zkušenost to pro nás byla zajímavá.

IMG_9012

 

Strop dílny s původními hedvábnými kusy látek na kimona

Strop dílny s původními hedvábnými kusy látek na kimona

Věnoval se nám osobně pan majitel dílny se svou maminkou a ještě jednou paní. Velmi se snažili, aby nám celý proces vysvětlili a abychom si odnesly hezký vlastnoručně vyrobený textilní obrázek.

Nejprve jsme si každá vybrala obrázek, který se nám líbil. Všechny jsme jednoznačně sáhly po tradičním vzoru, který souvisel s Japonskem. V nabídce byly i vzory prapodivné, které se podbízely vkusu možných návštěvníků a s tradicí Japonska neměly nic společného. Z toho šel trochu smutek, ale doba je taková a turistům se, jak se zdá, musí vyhovět za každou cenu!

Tohle byl můj obrázek, ale vyfotila jsem si ho až v Čechách na chalupě na Šumavě

Tohle byl můj obrázek, ale vyfotila jsem si ho až v Čechách na chalupě na Šumavě

Obrázek byl na papíru a s pomocí prosvětlovacího stolu se přenesl na látku – štětcem namáčeným v rozpuštěném vosku.  Vrstva vosku musela být pořádně silná, proto jsme první vrstvu ještě jednou obtáhly. Pak jsme látku s nakresleným obrázkem musely  pořádně zmuchlat, aby vosk popraskal a vznikly v něm trhlinky. A šlo se barvit. Nejprve lázeň ve studené vodě, vyždímat a konečně několikrát ponořit podle pokynů do vany s indigem a šup s tím zase do vody – nejprve studené, potom horké.  Vyždímat a žehličkou dosušit.

U prosvětlovacího stolu - dcera Heda

U prosvětlovacího stolu – dcera Heda

 

Přenášení motivu na látku

Přenášení motivu na látku

 

V tvůrčím zaujetí...

V tvůrčím zaujetí…

 

Pohoda a soustředění - všední povinnosti mám daleko...

Pohoda a soustředění – všední povinnosti mám daleko…

 

Vana s indigem

Vana s indigem

 

Proces barvení

Proces barvení

 

 

Máchání ve vodě

Máchání ve vodě

 

Žehlíme

Žehlíme

 

Sušíme

Sušíme

Tohle byl náš letošní v pořadí první  workshop a myslím, že jsme si ho pěkně užily. Kromě vlastní práce byl nesmírně zajímavý i interiér dílny. Kromě již výše zmíněné zvláštní podoby stavby nás zaujaly pozůstatky původního řemesla. Zbytky šablon, válečků a podivných  nástrojů na tištění a malování hedvábí, které zdobily interiér a připomínaly práci předchozích generací rodiny. V jednom koutě se dokonce celé zaprášené krčily podivné stroje, nikdo asi neměl to srdce je vyhodit do starého haraburdí. Třeba se budou jednou ještě hodit, třeba se rodině někdy podaří obnovit starou slávu původního řemesla….

 

Staré nástroje

Staré nástroje

 

Staré válečky na tisk hedvábí

Staré válečky na tisk hedvábí

I takhle vypadá dnešní Japonsko a naše cesty za tradicí nejsou jen a pouze romantické.

Děkuju vám za návštěvu mých webových stránek Lada

(omlouvám se, některé obrázky se mi nepodařilo otočit)

(c) 2021, LadaObchodní podmínky
web vyšil