blog

Sashiko/5. část malého seriálu

21. 07. 2016, lada
SAM_6256 (2)
Způsob prošívání
V minulém díle jsme skončili přenesením vzoru na látku a rozmysleli jsme se, zda budeme prošívat jednoduchou látku nebo vrstvy látek. Pomůcky také známe. Přikročíme k vlastnímu prošívání
Šijeme dvojitým návlekem, jehož délka je asi jako délka našeho předloktí. Budeme dělat uzlík? Ano – ne, obě varianty jsou možné. Pokud zvolíte uzlík, doporučuji tzv. tkalcovský (nákres a postup najdete na internetu i v odborné literatuře) – hatamusubi,je lepší než běžný uzlík, protože se z látky nevytrhává. Uzlík začáteční i zakončovací je vždy na rubové straně. Pokud pracujete bez uzlíku, zvolte metodu zpětných prošití v původně prošité linii, asi 3 cm „zpět a zase tam“. Metoda bez uzlíku se používá při šití sashika 1 stehu – hitomezashi a tam, kde je textilie pohledová z lícu i z rubu. Přes to všechno, já upřednostňuji uzlík vždy – bojím se uvolnění nitě a porozpárání. Vždyť i rubové strany prací mají svou krásu a funkci, k životu rub a líc patří…
Velikost stehu: v následujících řádcích budeme mít na mysli vzory sashika moyzashi (ne sashiko 1 stehu hitomezashi) šijeme předním stehem = steh mezera steh mezera atd; délka stehu se různí podle výrobku: stehy na velké dece budou větší než stehy na malém polštářku; platí vcelku jednoduchá zásada – mezera mezi stehy je rovna polovině stehu; důležité upozornění: nit ve stehu není překroucená přes sebe, ale běží úhledně vodorovně (proto pozor při výběru nití, pokud nepracujete s originálními sashiko nitěmi, volte takové, které jsou co nejméně kroucené, na našem trhu je skoro nelidský úkol takové nalézt, ale jde to).
Vlastní prošívání: stehy neprošíváme jednotlivě, ale: jehla je v klidu a na ní se řasí látka, když je jehla plná látky, jemně ji vytáhneme, hlídáme nitě, aby byly ve vodorovné poloze; na rozdíl od quiltování nešijeme od středu do stran, látku nevypínáme do rámu, ale šijeme od strany ke straně; proto jsou u vzorů v návodech šipky, znázorňují směr nejkratšího a nejefektivnějšího způsobu prošití s minimální spotřebou nití a minimem ukončování a začínání.
Pokud vám to nepůjde hned, nekazte si náladu, prošívejte dle svého, ale dodržte zásadu: nešít po jednotlivých stezích – nit se bude kroutit, i kdyby byla sebeoriginálnější.
Použité obrázky – z knihy Susan Briscoe Sashiko japonská technika prošívání, překlad Jana Lálová
Příště: náměty pro vaše projekty
zahájení a zakončení bez uzlíku, vodorovné nitě

pracujeme bez uzlíku; vodorovné nitě

detail z mužského pracovního kabátu nogi z Yuza-machi v prefektuře Yamagata z 19. st.

detail z mužského pracovního kabátu nogi Yuza-machi v prefektuře Yamagata, 19. st.

(c) 2021, LadaObchodní podmínky
web vyšil