blog

Sashiko / poznatky z výletu do Japonska 4

09. 04. 2017, lada
Paní Endo se loučí

Sashiko je japonský způsob prošívání látek, původně proto, aby se spojilo více vrstev a kusů textilu. Aby výrobek mohl déle a lépe sloužit. Postupem času se vytvořily typické vzory tradiční vzory, které umožňuje přední steh. O sashiku se nebudu podrobněji rozepisovat, protože v loňském roce jsem tomuto tématu věnovala prostor na fcb (Japonské textilní techniky 2017), i zde na blogu.  Soustředím se tedy na pár poznámek z workshopu v Yonezavě u paní Endo.

Muzeum sashika Yonezawa

Muzeum sashika Yonezawa

 

Dům paní Endo

Dům paní Endo

 

Společné foto před workshope sashiko

Jsme na místě, těšíme se na šití sashika

Do Yonezawy jsme dorazili v kalamitním počasí, díky kupám sypajícího se sněhu dokonce na čas přestal jezdit i shinkanzen. My jsme naštěstí už byli tam, kde jsme být měli. Yonezawa je menší městečko v horské oblasti, kde se před desetiletími usídlili tkalci a přadláci. Jejich přímým potomkem je Mistr národního řemesla – paní Endo, která se věnuje sashiku. Jednak sama šije, ale také učí další zájemce nejen z Japonska, ale i ze zahraničí. Bydlí v několik set let starém domě s nádhernou zahradou. Z části domu vytvořila muzeum sashika, které spravuje a kde tvoří a vyučuje. Má kolem sebe několik žaček z okolí, které za ní docházejí mnoho let. I když provoz muzea začíná v březnu, paní Endo nás přijala a kvůli nám muzeum vytopila i v lednu za třeskuté zimy. Připravila workshop a se svými žačkami se nám celé dopoledne věnovala. Měli jsme možnost vyzkoušet si techniku sashika pod jejím odborným vedením, prohlédli jsme si exponáty muzea, vyslechli jsme její velmi zajímavé povídání. Paní hostitelka s velkou vděčností ocenila, že jsme vážili tak dalekou cestu, abychom se s ní setkali. Naše nadšení pro tradiční řemesla místní obyvatele vyvádělo z míry dokonce natolik, že na workshop za námi vyslala místní redakce svého reportéra. Noviny, kde byl o nás článek, nás dostihly v Čechách těsně po návratu.

Psali o nás i v místních novinách

Psali o nás i v místních novinách

Setkání s paní Endo patřilo k nejvíce emotivním chvílím během celé cesty. Měli jsme pocit, že jsme se v krásném sněhovém království setkali s pohádkovou babičkou. Připadalo nám, že se známe už dávno, a vůbec se nám z jejího útulného domu nechtělo. Samotný workshop jsme vnímali trochu vzdáleně, protože jsme doslova hltali atmosféru a ohromilo nás charisma této ženy. Loučila se s námi japonským idiomem – něco v tom smyslu: prožili jsme spolu přítomný okamžik, který se nebude opakovat, važme si této chvíle. Popřála nám šťastnou dalekou cestu domů. Loučili jsme se v slzách. Vyprovodila nás před dům a mávala, dokud jsme neodešli, sněhové vločky kolem ní tiše tančily…

IMG_5152

workshop

IMG_5196

workshop

IMG_5197

workshop

IMG_5200

workshop

Pro mě osobně, protože se o sashiko zajímám již několik let, byl kromě silného emočního zážitku nejcennější postřeh, že sashiko tak, jak je vnímáno zprostředkovaně zde v Evropě, je ve skutečnosti rozmanitější. V Evropě jsou známy 2 základní šicí postupy: moyozashi (vzor sashika, nejčastěji používaný) a hitomezashi (sashiko 1 stehu). V oblasti Yonezavy se objevuje ještě další typ – proplétání nití kolem již ušitého rastru stehů (odborný název se mi nepodařilo zatím zjistit, na místě pod tíhou dojmů jsem se zapomněla zeptat). Dalším překvapením bylo, že šičky se nebojí sashiko kombinovat i s jinými stehy – například vyšívacím řetízkovým stehem. Dále návlek – zda dvojitý nebo jednoduchý je na volbě autorky. Základní vyšívacím materiálem je přírodní, nejlépe indigem barvená, tkanina a bílá nekroucená nit. Tloušťky nití se různí, podle gramáže a struktury textilu.

IMG_5187

IMG_5191

IMG_5205

V Evropě je velkou popularizátorkou této techniky Angličanka Susane Briscoe (měla jsem možnost se s ní osobně setkat přímo v Japonsku na Quilt festivalu v Tokyu během naší cesty a také na letošním 11. ročníku Prague patchwork meeting v Praze – zde jsem absolvovala její kurs sashika a krátce jsme se setkaly i u mého prodejního stánku), u nás velkou práci v tomto oboru odvedla výborným překladem knihy S. Briscoe Sashiko japonská kniha prošívání – Jana Lálová, která také vzorníky v knize publikované vlastnoručně odšila. Jana Lálová odučila několik sashiko kurzů, spolu jsme se takto potkaly už 3 krát.

Jana Lálová při výuce sashika

Jana Lálová při výuce sashika

 

Setkání se S. Briscoe a jejím mužem na PPM v Praze

Setkání se S. Briscoe a jejím mužem na PPM v Praze

 

Setkání se S. Briscoe v Tokiu na Quilt festivalu

Setkání se S. Briscoe v Tokiu na Quilt festivalu

Sashiko je několik set let starou textilní technikou, časem zapomínanou a znovu objevovanou. V současné době se používá nejen k dekorování interiérového textilu a patchworkových projektů, ale své uplatnění nachází i v oděvní tvorbě.

Doufám, že se s příznivci sashika potkám při dalších příležitostech a na kurzech.

Ať nám to šije Lada

Paní Endo se loučí

Paní Endo se loučí

onezawa sashiko

 

 

(c) 2021, LadaObchodní podmínky
web vyšil