blog

Sashiko

08. 06. 2016, lada
pomůcky sashiko (2)
Sashiko/3. část malého seriálu
Pomůcky na šití sashika
Látky: v dnešní době se pro sashiko vyrábějí speciální látky, které lze zakoupit na různých textilních výstavách nebo v e-shopech. Základ je bavlněná látka v barvě indiga. Tuto speciální látku můžeme nahradit bavlněnou tmavomodrou látkou s pevnější osnovou, vhodný je len (je ale třeba zkontrolovat, aby se netáhl a držel tvar), dobrou volbou může být i měkký, ale pevný flanel. Sashikové stehy můžete později, až získáte určité dovednosti, zkoušet i na jiných textilních materiálech s různou strukturou nebo vzorem. Vaší tvořivosti se meze nekladou.
Značkovače: důležité je přesné vyznačení vzoru, proto doporučuji vyzkoušet různé typy, v kurzech se nám osvědčila křídová „mikrotužka“, do které se dají vkládat náplně různých barev. Dále doporučji také školní pero PILOT, jehož stopa mizí po přežehlení.
Ostré nůžky
Náprstky: jsou pouze doporučené, ale při delším šití a zvláště na vícevrstveném pevnějším materiálu oceníte, že jste se je naučili používat.
Jehly: prodávají se jehly různých délek, určené konkrétně pro šití sashika, mají totiž speciální ouško, aby se vám netrhala nit.
Nit: to je vlastně nejdůležitější potřeba pro šití. Musí být pevná, bavlněná a hlavně nekroucená! Dá se sehnat ve specializovaných e-shopech a také na výstavách. Je však poměrně drahá a její spotřeba není malá, šije se dost často dvojitým návlekem. Při vašich začátcích vám postačí naše vyšívací bílá bavlnka, jen kontrolujte, aby nebyla příliš točená. Tradičně se používaly nitě bílé, při zvláštních příležitostech červené. Moderní doba přinesla změny, dnešní sashikové nitě nejsou barevně omezeny a velmi oblíbené jsou i melírované. Liší se i v síle.
Podložka: z brusného papíru si vyrobíte malou podložku a oceníte ji při překreslování vzoru na látku – zamezí klouzání.
Kopírovací papíry na textil:jsou vhodné pro přenášení vzorů z předlohy na látku.
Příště: přenášení vzorů z předloh.
(c) 2021, LadaObchodní podmínky
web vyšil