blog

Rychlé postupy + slow stitching

23. 01. 2018, lada
20180122_135400

Protiklady se opravdu přitahují. Až když jsem začala psát tento článek, uvědomila jsem si rozporuplnost významů názvů obou technik. Velmi se mi to ale líbí. Rychlé postupy byly pro patchworkářky kdysi velmi populární. Dnes už tomu tak nemusí být. Ale opodstatnění z praktického významu určitě mají. Nejsem zastáncem rychlého šití zaměřeného na množství výrobků. Ráda šiju podle vlastního návrhu, nejraději ručně. Rychlý postup bych využila zejména jako přípravu – jednu z přípravných fází při tvorbě projektu.

Pro ty, kdo nevědí, co jsou rychlé postupy: rychlé a hromadné nařezání dílů látky a jejich úsporné sešívání podle určitých pravidel. Tak lze poměrně rychle a jednoduše vytvořit top quiltu, který by tradičním způsobem stříhání, řezání a šití trval vyrobit i velmi dlouho.

Takto připravený top často vnímám jako základ pro další tvorbu – ruční quiltování, prošívání, aplikování různými způsoby, barvení… Tato fáze je pro mě nejzajímavější a nejkreativnější. Nejvíc se prolíná s mou láskou k tradičním textilním technikám a k sashiko japonskému způsobu prošívání. Díky kombinování technik, materiálů, recyklování textilu můžu zažít dobrodružství a překvapení, ale je nutná i určitá přesnost, soustředění, což zase člověka trochu ukázní.

Vznikne nová textilie, se kterou lze dále pracovat a zapojit ji do jiného projektu.

Kdo by chtěl, může si takový způsob šití vyzkoušet:

Od konce února (27. 2.) začíná cyklus zajímavého šití: relaxační šití
jedná se o sérii 6 volných setkání, kdy se naučíme rychlými postupy strojovým šitím vyrobit základní textilní podklad, který následně zpracujeme různými způsoby ručního prošívání – tzv. slow stitching(ss)
– slow stitching technice je v současné době věnována poměrně značná pozornost, která souvisí s návratem k tradičním ručním technikám, které pro nás mohou být uvolňující, relaxační i arteterapeutické… prostě pro pohodu
tato technika mě oslovuje nejen díky zájmu o tradiční textilní techniky, ale také kvůli mému milovanému sashiko japonskému způsobu prošívání, který se v jednoduchých principech se slow stitching prolíná
data setkání: vždy od 17:00 Ovenecká 28, Praha 7
27. 2. – sruby rychlými postupy + ss
 4.4. – šití bloků z pruhů bez odpadu + ss
 24. 4. – tzv. 3D kostky neboli padající kostky + ss
 3. 5 – bloky z dělených čtverců + ss
15. 5. -blok tzv hory + ss
29. 5. – BORO – přímá návaznost na japonské tradiční zpracování textilu
Každý kurz stojí 350,- Kč, při zakoupení 3 libovolných kurzů je cena 900,-
Všechny kurzy lze pojmout i tak, že zpracujete látky ze svých sbírek či zrecyklujete nějaký textil, ušité bloky látek pak můžete využít do svých projektů – polštáře, tašky, nástěnné quilty, deky, sedáky, ….
20180122_135400
Obr.: rychlými postupy ušité vzory tzv. srubů, zpracováno nejjednodušším způsobem slow stitching – předním stehem v různých směrech;
teprve po prošití získá látka další rozměr a mohou vyniknout jinak nepostřehnutelné detaily a struktury

 

(c) 2021, LadaObchodní podmínky
web vyšil