blog

Patchwork: Aplikace /1 – Kruhové aplikace pomocí freezer papíru

27. 04. 2017, lada
IMG_20170427_211232 (2)

Pro své klientky jsem připravila sérii workshopů, která poskytne přehled o aplikačních technikách. Zajímají mě nejen jednotlivé druhy aplikací (klasika, revers, vitráž, keltský uzel, mola, …), ale i materiály, pomůcky, použití, historie, geografie, výtvarníci.

Tento týden proběhl první workshop – kruhová aplikace pomocí freezer papíru. Aplikovat kruh, aby nebyl rohatou šiškou, je vždy malá výzva. Dobrou pomůckou je freezer papír původně určený pro balení potravin do mrazáku. Pro švadlenky se stal dobrou pomůckou. Sehnat se dá díky internetovým obchodům i u nás. Vyzkoušela jsem i jiný materiál, ale přednost dávám klasice – po zažehlení  dobrá přilnavost k látce, pevnost, ostrost hran.

Tento způsob aplikování jsem ze své zkušenosti klasifikovala takto: pokud aplikujeme strojově (prošití pozadí kolem kruhového tvaru) – dobrá technika pro rychlou aplikaci, určenou pro projekt, který snese i drsnější zacházení a časté praní, například dětská deka, polštář apod. Pokud pozadí a kruhový díl spojíme sešitím v hraně (obdobně jako u vzoru „babky“), je nutné jemnější zacházení, příklad užití: obal na knihu, volná dekorační tvorba.

IMG_20170424_122349 IMG_20170424_123209 IMG_20170424_123545 IMG_20170424_123739

IMG_20170424_111715

Poslední obrázek: metoda strojového sešití podlepeného pozadí a kruhu v hraně švu z rubu mi nevyhovovala, nedokázala jsem kruh všít pěkně, proto jsem zvolila ruční šití v hraně, viz výše v textu.

Nitě: do barvy látky, kontrastní (pokud si troufnete na perfektní proštepování obvodu kruhu), já jsem vyzkoušela transparentní žehlitelné a pratelné nylonové nitě.

Materiál pro kruhový tvar:

  • látka dobře sladěná s látkou pozadí – plošný vzor
  • látka s konkrétním tištěným motivem (můj kohout)
  • vlastní scrapová látka
  • látka s výraznou strukturou, např. krajka, vlna, len, vaflovina
  • látka s aplikací
  • látka s výšivkou
  • látka prošitá sashikem

Možností je tolik, kolik si dokážete vymyslet.

Vyřádit se můžeme taky na konečném quiltování, kromě klasiky můžeme pracovat s nitěmi různých materiálů (já vlna), použijeme třeba některé vyšívací stehy, já ráda sashiko.

Použití: bloky do quiltů, polštáře, sedáky, tašky, obaly na knihy, ozdoba oděvu, volná tvorba.

Doporučení: kruh si velmi dobře kompozičně rozumí se čtvercem. Hádejte proč?

Příště (9. 5.): klasická reversní aplikace, klasickou metodou J. A. Komenského: učení hrou.

Ať nám to šije! Lada

 

 

(c) 2021, LadaObchodní podmínky
web vyšil