blog

Naomi Ichikawa v Praze

06. 11. 2017, lada
patchwork_club,Czech Republic

V pátek 4. listopadu mě na v Praze na Letné navštívila paní Naomi Ichikawa, redaktorka japonského časopisu zaměřeného na patchwork. S paní Ichikawou jsem se seznámila letos v lednu při návštěvě Japonska. Díky ní měla naše skupina cestovatelek za tradičními japonskými textilními technikami možnost navštívit v Tokiu učitelku patchworku paní Yoshidu. Paní Yoshida se svými žákyněmi pro nás připravila privátní večeři, improvizovaný čajový obřad a hlavně: měli jsme možnost prohlédnout si sbírku hedvábných kimon a patchworkové hedvábné quilty vyrobené právě z kimon.

V těchto dnech je paní Ichikawa na služební cestě v Evropě a míří do USA. Cílem její cesty je zmapovat historii a současnost patchworkové tvorby mimo území Japonska. Naše páteční setkání bylo pro obě strany zajímavé a inspirativní.

Když jsme hledaly styčné body japonského a českého patchworku, ukázalo se, že ani v jedné zemi není patchwork typickou tradiční ruční prací, ale vychází z inspirace anglikého a amerického quiltu. Do Japonska se patchwork začal šířit asi od 50. let 20. století, do Čech o dvacet let později. V obou zemích se patchworku věnují spíše starší generace žen, asi od 45 let výše. Rozdělení quiltů je také stejné: klasický patchwork a tzv. art-patchwork. Ani v jedné zemi neexistuje výuka patchworku na řemeslné či umělecké škole, ale jedná se pouze o volnočasovou aktivitu především pro ženy, které šití využívají také jako arteterapeutickou činnost pro uvolnění se z každodenních starostí a stereotypů. Nicméně, v obou zemích se konají výstavy, které dokládají velkou zručnost a uměleckou úroveň patchworkářek.

Rozdíl v pojetí patchworku v obou zemích spočívá především ve způsobu výuky této činnosti – v Japonsku neexistují patchworkové spolky a sdružení, ale ženy se učí od svých učitelek – Mistrů, jakýchsi guru, a pod jejich vedením pracují v podstatě celý život. Svou pozornost upírají především k americkému quiltu. Důraz kladou, jak to vyplývá z řemeslné japonské tradice, na techniku zpracování. Ceněná je především ruční aplikace a ruční quiltování.

V Čechách se paní redaktorka věnovala kromě patchworku také  našemu národopisu, zajímaly ji lidové kroje, krajky, výšivky, modrotisk a výroba skleněných knoflíků.

O překonání jazykové bariéry se zasloužil můj kolega pan Václav Kučera, fotodokumentaci pořídil pan Jiří Růžička. Oba pánové po celou dobu návštěvy paní Ichikawu doprovázeli.

Milou společnost při návštěvě na Letné dělala moje kolegyně Zuzka Dolínková.

patchwork_club,Czech Republic, Lada Charvatova, Zuzana Dolinkova

patchwork_club,Czech Republic, Lada Charvatova (left), Zuzana Dolinkova

patchwork_club,Czech Republic

Ať nám to šije Lada

 

(c) 2021, LadaObchodní podmínky
web vyšil