blog

Japonské ozvěny

07. 03. 2019, lada
plakát_japonské svitky

5. března tohoto roku byla zahájena komorní výstava vzpomínkových svitků v Hospici Dobrého Pastýře v Čerčanech. Děkuju vedení hospicu, že poskytlo prostory pro tuto akci, a zejména paní Janě Vernerové za skvělou spolupráci. Vernisáž doplnilo hudební a taneční vystoupení pana Martina Zbrožka a Jana Jiraka.

Japonské ozvěny

Komorní výstava Japonské ozvěny představuje malou kolekci textilních prací, kterou jsme vytvořily pod dojmy cesty do Japonska za tradičními textilními technikami v lednu 2017.

Vidíte před sebou 8 textilních obrazů, které mají podobu tradičního japonského svitku se všemi formálními náležitostmi. Ovšem technika a zpracovaný motiv jsou originálními výtvory každé autorky.

Pro všechny z nás byl výlet velkolepým dobrodružstvím v daleké zemi, kterou jsme navštívili poprvé a která skýtá nám Evropankám pohled na zcela odlišnou kulturní a sociální tradici. Pohybovaly jsme se ve střední části Japonska mezi městy Osaka, Kjóto, Tokyo a Kanazava. Naším hlavním cílem byla návštěva festivalu patchworku v Tokyo Dómu. Měly jsme ale i možnost prožít nezapomenutelné chvíle v malých tradičních textilních dílnách, kde jsme si vyzkoušely tkaní, šití sashiko, shibori batiku a seznámily jsme se s barvením přírodním indigem. Navštívily jsme jak supermoderní města, tak zapadlé horské oblasti. Očarovala nás krása tradičních japonských zahrad zahalených sněhovou přikrývkou. Prošli jsme mnoho chrámů a svatyní. Ochutnaly jsme netradiční pokrmy. Ale hlavně – setkávaly jsme se se současnými obyvateli Japonska. I přes všechny rozdíly našich národů jsme poznaly, že lidi si mohou porozumět, i když nehovoří stejným jazykem a nejsou stejného vyznání, i když pocházejí z různého kulturního a historicky odlišného prostředí. Všichni se můžeme vzájemně obohacovat právě těmito odlišnostmi.

O své vzpomínky na naše putování se s vámi chceme podělit právě touto galerií.

Autorky

Bradíková Anna, Dolínková Zuzana, Hajklová Jana, Harbichová Naďa, Charvátová Lada, Landovská Andrea, Ouředníková Helena, Tilschová Monika

DSCN2473

DSCN2479 (2)

DSCN2481

DSCN2486

DSCN2493 (2)

DSCN2494 (2)

DSCN2508

Výstava potrvá do konce března.

Děkuju za návštěvu na mém webu Lada

 

(c) 2021, LadaObchodní podmínky
web vyšil