blog

Indonéské batiky – příprava na výlet na jaře 2019

22. 05. 2018, lada
20180521_195610

Osud mi přihrál do cesty zajímavou osobu – Míšu Tomanovou, jejíž srdce bije pro indonéský batik. Ne nadarmo její webové stránky nesou ve svém názvu slovo hati, což znamená právě srdce (www.batik-hati.cz).  S Míšou jsem se již několikrát potkala, aby mi pomohla naplánovat cestu za batikem na vzdálenou Jávu.

Včera jsem si mohla poslechnout její velmi fundovanou přednášku o této tématice. Dovolte, abych se alespoň o malou část informací s vámi podělila.

 

Míša Tomanová

Míša Tomanová

Nejtradičnější místo indonézského batiku je na Jávě.

Batik (= tiktik = tečka, tečkovat, ale i malovat) je stará technika zdobení látek a místními obyvateli je vnímána jako organická součást jejich života. Batik vzorovaný tradičními vzory se symbolickými významy nosí jak ženy, tak muži jako běžnou část svých oděvů. Nejjednodušší střihy jsou obdélníkové asi dvoumetrové pruhy látek, do kterých se halí. Díky speciálním velmi jednoduchým úvazům a překládáním se z pruhu látky mohou stát kalhoty, sukně, šaty, večerní róba. Použití je ale všestrannější – v rychlosti máte po ruce tašku, houpátko nebo nosítko pro dítě, podložku, na které si odpočinete… Ve sváteční dny nebo při mimořádných událostech žádný Indonézan nevyjde bez batiku, byť by to měla být jen drobná ozdoba. Tímto rituálně vyjadřuje příslušnost ke svému národu, ke své zemi. V roce 2009 byl batik zapsán do nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Rozlišujeme 3 základní druhy batiku:

1. batik psaný voskem pomocí drobného nástroje zvaného canting; (bohužel, zapomněla jsem ho nafotit, ale můžete si ho snadno „vygůglit“)

2. od 19. století se používají razítka;

tiskátko z železných pásků

tiskátko z železných pásků

3. od 20. století se využívá technika sítotisku.

Techniky i vzory se velmi často vzájemně kombinují.

kombinace vzorů kawung a parang

kombinace vzorů kawung a parang

 

Tradiční jávská barevnost

Tradiční jávská barevnost

 

vzor kawung

vzor kawung

 

20180521_181011

 

20180521_181006

 

20180521_180818

 

20180521_180805

 

20180521_190833

Nejčastějšími vzory jsou starodávný kawung (ve tvaru květu, návaznost má na pradávný květ života) a parang (královský vzor představující jin a jang.

 

vzor kawung

vzor kawung

 

vzor parang (světlé plochy)

vzor parang (světlé plochy)

V pojetí kultury Indonézanů je batik díky svým symbolickým vzorům naplněných duchovním odkazem spojnicí člověka s vesmírem. Proto jsou vzory často řazeny do tvarů mandal a mají iochranné a meditační poslání.

V závěru svého psaní nesmím zapomenout zmínit ještě jednu ne nepodstatnou věc. Přednášku doplnila Míši kamarádka – Katka Volková, která se zabývá aromaterapií. Ke každému vzoru vybrala olejovou rostlinnou esenci. Nikdy dříve mě nenapadlo, že textil se dá propojit s vůní. Jde to a váš vizuální a haptický prožitek je umocněn ještě dalším smyslem, čímž se můžete více ponořit do tajuplných a nám málo známých vzorů a barevných kombinací indonézského textilu.

Děkuju oběma ženám za hezký večer. A vám, kteří jste dočetli až sem, děkuju za návštěvu svých stránek Lada

 

(c) 2021, LadaObchodní podmínky
web vyšil