blog

Indigo – Aizenkobo / poznatky z výletu do Japonska (1) – leden 2017

28. 02. 2017, lada
IMG_4073

Dílna Aizenkobo v Kyoto používá přírodní fermentované indigo na barvení textilií tak, jak se v Japonsku po staletí používalo.

IMG_4014

IMG_4028

Dílna Aizenkobo v Kyoto

Indigem se barví hlavně přírodní materiály – bavlna, len,vlna, hedvábí, ramie. Je zajímavé, že  před 300 lety se bavlna do Japonska musela dovážet, protože tu nebyla k dispozici, a používal se hlavně len. V současné době v Japonsku tradičním způsobem indigem barví textil pouze asi 5 dílen.

Indigo – rdesno barvířské; zasadí se na jaře, v červenci až v září se se sklidí a pak se suší a zamokra fermentuje. Fermentovaný pigment se nazývá sukumo. Pak se prosušený kompost naloží do vody a přidají se speciální bakterie, které vyrábějí modř. Směs kvasí a podle hustoty se přidávají další složky: např. popel, louh, vápenec. Nádoby se směsí pokryje magický indigový květ.

Barvené materiály – látky nebo nitě se několikrát namáčí a znovu suší. Bavlna a len asi 15 krát až 20 krát, hedvábí až 45 krát. Pokud se obarvené materiály suší na slunci, objeví se hluboké modré, nejsilnější indigo.

IMG_4034

indigem barvené nitě

IMG_4113

indigo tisk

IMG_4060

sashiko

IMG_4114

batika

IMG_4084

ramie

IMG_4064

tisk

IMG_4099

šablona na tisk

IMG_4045

zkouška hořlavosti

Indigo textil chrání a zvyšuje jeho trvanlivost. Látka barvená přírodním indigem je nehořlavá (proto se takové textilie v Japonsku používaly na výrobu oděvů pro hasiče) a odpuzuje hmyz. Materiály barvené indigem se používáním změkčují a zkvalitňují.

Barvení přírodním indigem je považováno za jednu z nejkrásnějších textilních technik a bývalo výsadou mužů.

Pozn.: přírodní indigo se vyrábí minimálně měsíc, syntetické indigo 2 dny a nemá všechny vlastnosti indiga přírodního.

 

 

 

(c) 2021, LadaObchodní podmínky
web vyšil